SEXUÁLNÍ HARRASMENT

 

Sexuání mobbing a pokořování ženy musí trvat často a po delší dobu. Na rozdíl od mobbingu, který je zaměřen především na psychické násilí nahromaděné z mnoha drobných událostí, jež samy o sobě mohou působit banálně, a k fyzickému dochází jen zřídka. K sexuálnímu obtěžování dochází i mimo pracoviště a zahrnuje i složku fyzickou, jež má neblahé následky na psychiku oběti. Jako nejčastější formy sexuálního obtěžování byly na základě výsledků výzkumů označeny sexuálně podbarvené vtipy, narážky na soukromý život či sexuálně podbarvené řeči. Naopak pokus o znásilnění či sexuální návrhy a pobídky nejsou dle výzkumů tak časté.

 

Sexuální obtěžování je eroticky podbarvené chování či výzvy jedné strany, které je druhou osobou neopětováno, odmítáno a je vnímáno jako urážející. Výhrady k této činnosti mají často negativní následky.

 

B. Huberová ve své knize uvádí definici sexuálního obtěžování, jejímiž autorkami jsou B. Meschutatová, M.Holzbecherová a G. Richterová:

 

„U sexuálního obtěžování jde především o způsoby chování[3]:

  • Které si ženy nepřejí,
  • Které ženy urážejí a ponižují,
  • Které překračují hranice ženami vymezené,
  • Při kterých musí ženy, jakmile odmítnou či se kriticky vyjádří, počítat s negativními následky. „

 

Sexuální obtěžování je iniciováno ze strany obou pohlaví, ale ve většině případů jsou oběťmi ženy a „útočníky“ jejich nadřízení. Hlavní roli může hrát také projev moci a vnímání ženy jako sexuálního objektu.  Známky náklonnosti sexuální povahy ustupují do pozadí.

 

Businesswoman touching peer’s buttocks photo



[1] KŘÍŽKOVÁ, A., MAŘÍKOVÁ, H., UHDE, Z. aj. Sexualizovaná realita pracovních vztahů. Analýza sexuálního obtěžování v České republice. Praha: Sociologický ústav Akademie věd České republiky, 2006.  S. 39.

[2] Novák, T. Capponi, V. Sám proti agresi. Praha: Grada Publishing, 1996, s.88, ISBN 80-7169-253-0

[3]HUBEROVÁ, B., et al. Psychický teror na pracovišti,  Neografie,  Martin 1995, 106 – 109 s.,  ISBN 80-85186-61-6